Proč kočka „klepe“ ušima?
Share
Proč kočka „klepe“ ušima?
Všímejte si u svého zvířete i takových maličkostí, může totiž jít o ušní polypy, od kterých můžete snadno dojít až k těžkému poškození ušního bubínku kočky…
Spolu s klepáním ušima či hlavou, nakláněním hlavy na stranu, „spadlým“ uchem, jde dále o škrábání uší, špatné polykání i dechové potíže. To jsou hlavní příznaky tohoto onemocnění. Dojít k těžkému zánětu u zvířete, nechce nikdo z nás. Bohužel polypy nejsou často bezprostředně diagnostikovány, a proto se kočka opakovaně nechává léčit antibiotiky, anebo kortikoidy. V potaz se v prvé řadě bere i ušní svrab nebo kvasinky. Stav zvířete po léčbě se však nelepší…
Všímejte si, zda vaše kočka slyší…
… pakliže totiž má ony polypy, je na postiženou stranu hluchá, protože polypy tlačí na sluchové kůstky. Je ucho na pohmat bolestivé? Má z něj kočka hnisavý, anebo krvavý výtok? Naklání hlavu? Padá jí ucho? Má poruchy koordinace chůze? Pak na nic nečekejte a jděte k veterináři! Toto onemocnění lze rovněž charakterizovat i na základě pokleslých horních víček kočky, zúžených zorniček, anebo třetího víčka, které překrývá oko. Léčba je bohužel většinou chirurgická a čím déle to budete odkládat, tím náročnější zákrok to pro zvíře bude. Následují antibiotika i možnost pooperačních neurologických poruch.
Pokud jde o bakterie a kvasinky…
Mezi první léčbu, která je zvířeti podávaná, patří kombinace Biodexin + Surolan. Biodexin (případně Otifree) se dá používat u psů i koček a jde vlastně o dezinfekci uší. Tento roztok rozpouští ušní maz a zklidňuje pokožku při zánětu. Zvířeti jej nakapejte do uší, chvíli počkejte a nechte vytéct. Zbytek jemně vytřete gázou spolu s nečistotami v uchu. Nikdy nepoužívejte tyčinky do uší! Následně do uší aplikujte léčebné kapky Surolan (nabízí se ve verzi jak pro psy, tak kočky, či dokonce morčata), avšak pouze po konzultaci s veterinářem a na základě jeho předpisu! Tato léčba trvá přibližně dva týdny.